Talán azért kezdenék ezen felügyeleti díjjal, mivel megjelent ezen díjat szabályozó törvénymódosítás (2012. január 8-tól hatályos), a végrehajtására vonatkozóan azonban még tisztázandó kérdések váratnak magukra.
A 2011. évi CLXVI. törvény egyik része az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény módosítása, amely törvénybe iktatta a felügyeleti díj fizetését.
A felügyeleti díj mértéke a felügyeleti díj fizetésére kötelezett az élelmiszerlánci tevékenységből származó, jövedéki adó, illetve népegészségügyi termékadó nélkül számított, az előző évi értékesítési nettó árbevételének, vagy a személyi jövedelemadó bevallásra köteles természetes személy előző évi jövedelmének 0,1%-a.
A felügyeleti díj mértéke élelmiszert kizárólag a végső fogyasztó számára értékesítő felügyeleti díj fizetésére kötelezett mikrovállalkozás és kistermelő esetén évi húszezer forint, a kisvállalkozás esetén évi hétszázezer forint.
Mentesül a felügyeleti díj bevallási és fizetési kötelezettség alól a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti mezőgazdasági kistermelő.
A fizetésre kötelezettnek évente egyszer, május 31-ig kell bevallania, a díjfizetés alapjául szolgáló nettó árbevételét, illetve jövedelmét. A fizetésre kötelezett az éves felügyeleti díjat két részletben, egyenlő összegben köteles megfizetni július 31. napjáig, illetve január 31. napjáig.
A miniszter felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg a felügyeleti díj bevallásának és megfizetésének részletes szabályait.
Jelenleg 2012. márciust írunk, ezért próbáltunk utánajárni, hogyan is néz ki a bevallás, kinek kell pontosan a bevallási és fizetési kötelezettséget teljesíteni.
A jogszabály alapján annyit sikerült megértenünk, hogy a fizetési kötelezettséget az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv részére (azaz a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal felé) kell teljesíteni majd.
Információ éhségünket kielégítendő, telefonon megkerestük a „Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Mezőgazdasági Szakigazgatási Szervei”-nél megadott fő telefonszámot, majd sokadik ügyintéző kapcsolásakor sikerült egy olyan hölggyel beszélnünk, aki értette, mit szeretnénk kérdezni és tudni.
Konkrét választ nem kaptunk, viszont közelebb jutottunk a megoldáshoz: „a végrehajtási rendelet még nem jelent meg, konkrét válaszokat annak megjelenését követően tudunk adni”.
Hogy mikorra várható a végrehajtási rendelet? … A türelem rózsát terem...